A végrendelet szerinti öröklés előnyt élvez, de, hogy érvényes legyen, teljesítenie kell bizonyos feltételeket

camera

1

A végrendelet szerinti öröklés előnyt élvez, de, hogy érvényes legyen, teljesítenie kell bizonyos feltételeket

Illusztráció (Fotó: Pixabay) 

Megosztás

Az örökösöket végrendelet által lehet meghatározni, ám, hogy ez érvényes legyen, meg kell felelnie a Polgári Törvénykönyv szerinti jogszabály követelményeinek, valamint nem lehet törvénybe, illetve erkölcsbe ütköző.

Kétféleképpen lehet örökölni – végrendelet, valamint törvény által, az előbbi pedig előnyt élvez. Pavol Daubner, a Vojčík & Partners vállalat munkatársa közölte, miként kell eljárni a végrendelet írásakor, valamint az öröklési eljárás során.

Daubner szerint a végrendelkező a végrendeletben a törvény által meghatározott öröklési eljárással ellentétben meghatározhatja azokat a személyeket, akik örökösökké válhatnak, illetve a részesedésüket is feltüntetheti. A végrendelkező ugyan saját belátása szerint eloszthatja vagyonát, de nem hagyhatja ki az úgynevezett nélkülözhetetlen örökösöket, akik a gyerekei.

A végrendeletnek meg kell felelnie a Polgári Törvénykönyv rendelkezései szerinti általános feltételeknek, emellett függetlenül és érthetően kell megírni. A végrendelkezőnek beszámíthatónak kell lennie erre a jogi műveletre, nem lehet elmezavarodott állapotban. A végrendeletet a törvény által előírt formában kell megírni, amiről nem hiányozhat a dátum, ellenkező esetben érvénytelen.

A végrendeletnek tartalmaznia kell a végrendelkező akaratának kifejeződését, tehát világosan ki kell tűnnie belőle az akaratnak, amely alapján bizonyos személyeket örökösnek neveznek meg, és meghatározzák az örökösödésből való részesedésüket. Amennyiben a végrendelkező nem határozza meg a végrendeletben szereplő örökösök részesedését, egyenlő arányban osztoznak a vagyonon.

Ha valaki nem írt végrendeletet, a törvény szerint a halálát követően a hozzátartozói örökölnek. A törvény négy csoportba sorolja az örökösöket. Az elsőbe tartoznak a végrendelkező gyerekei és házastársa, ezután következnek a szülők, illetve a végrendelkezővel a halála előtt legalább egy évig egy háztartásban élők. A további csoportokba tartoznak a testvérek és a nagyszülők.

Az az örökség, amit egyetlen örökös sem kap meg, az államot illeti meg. Abban az esetben, ha egy többgyermekes végrendelkező a halála előtt az egyik gyereknek adományozza vagyonát és adományozási szerződést írtak alá, akkor ez a tulajdon már nem tartozik az örökséghez, és nem lehet örökösödési eljárás tárgya.


TASR/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program