Új, kiemelkedő kutatási eredmény a kutyákkal kapcsolatban

Hirdetés

2022. június 16. - 22:08

camera

1

Új, kiemelkedő kutatási eredmény a kutyákkal kapcsolatban

https-_kutyabarat.hu_-_2022_junius_-_cikk2 

Megosztás

A legújabb kutatási eredmények szerint a kutyák képesek megkülönböztetni a fajtársaktól, valamint az emberektől érkező hangokat. Sőt! Különböző módszerek segítségével azt is kimutatták, hogy a hangok forrásának függvényében más és más a négylábúak reakciója. A témával bővebben a Kutyabarát Magazin életmód rovata is foglalkozott. Az érdekes hírből az is kiderült, hogy az előremutató kutatási eredményért az ELTE etológusai felelnek.

Jelentős sikerek

Az MTA-ELTE Összehasonlító Etológiai Kutatócsoport tagjai nem először indítottak olyan jellegű kutatást, mely az ember legjobb barátját, a kutyát vizsgálta. A megállapítás, miszerint a kutyák agya különböző formában reagál az emberektől és a kutyáktól származó hangokra, annyira kiemelkedőnek bizonyult, hogy még a Royal Society Open Science elnevezésű neves, nemzetközi folyóiratban is megjelent a téma.

A használt módszer

A kutatók az úgynevezett EEG felhasználásával vizsgálták és értékelték a négylábúak agyában zajló folyamatokat. Az EEG egy olyan nem-invazív, azaz műtéti eljárást nem igénylő módszer, melyet korábban a humán neurológiai vizsgálatok során is alkalmaztak. Az etológusok a kutatás keretében 17 éber, de nyugodt állapotú, mozdulatlanul fekvő kutyát vizsgáltak. Az EEG rögzítette az agyi folyamatokat, miközben a négylábúak számára emberi és kutyahangot játszottak be. A kutatók beszámolói alapján a vizsgált ebek kifejezetten élvezték a folyamatot, hiszen közben megannyi pozitív megerősítést és jutalomfalatot kaptak.

Az EEG vizsgálatról bővebben

Az EEG készülék lényegében a kutyák agyi reakcióját vizsgálja. A kutatók a vizsgálati állatok fejének bizonyos pontjához kötötték a készülék elektródáit, melyeken keresztül az agyi reakciók mérése megtörtént. Amikor az EEG készülék megfelelően rögzítésre került, a kutyák számára hangokat játszottak le. A hangok egyrészt nem-verbálisak, különféle érzelmi töltetűek, emberektől vagy más kutyáktól származók voltak. A hangok érzelmi töltete vagy pozitív vagy pedig semleges volt. Emberi hangok tekintetében semleges töltésűnek számított a köhögés, pozitív töltetű volt például a nevetés. A kutyahangok között szerepelt játékos vakkantás pozitív töltetű hangként és pici morgás semleges hangként.

A kutyák reakciója

A kutatási eredmények alapján elmondható, hogy a kutyák reakciója meglehetősen gyors volt. Átlagosan mindössze negyed másodpercre volt szüksége egy-egy négylábúnak ahhoz, hogy felismerje a különböző hangok forrását. Mindezek mellett a négylábúak a különböző érzelmi töltetekre is képesek reagálni.

A kutatás legnagyobb eredménye az, hogy először sikerült kimutatni, a kutyák képesek csupán hangok alapján felismerni a különböző faji hovatartozást. Az is kiemelkedő eredmény, hogy az agyi válaszok alapján kedvenceink felismerik és megkülönböztetik a pozitív és semleges hangokat.

(PR-cikk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program