Senki nem hitt a felépülésében, Andráska mégis óriási eredményeket ért már el – Ezúttal népzenészek fogtak össze!

Hangulatos, jó kedélyű népzenei koncertet hallhattunk szerda délelőtt a dunaszerdahelyi Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ színháztermében. A műsor a művelődési központ mellett működő Tiszta Forrás Népdalkör, a Pántlika zenekar, Görcs Tamás vezetésével a Zerda néptáncegyüttes, valamint Zuzka Ladzianska Pilátová előadásából tevődött össze.

Senki nem hitt a felépülésében, Andráska mégis óriási eredményeket ért már el – Ezúttal népzenészek fogtak össze!
Fotók: Cséfalvay Á. András - További felvételekért kattints!

Az esemény nevelő és jótékony szándékkal valósult meg. A fellépők úgy határoztak, a befolyt összeget segítő szándékkal felajánlják. A választásuk a kis harcosra, Póda Andráskára esett. A másfél éves kisfiú megannyi szenvedésen van túl, s a célhoz vezető út még mindig nagyon hosszú. Andráska és szülei azonban nem adják fel, megküzdenek minden eléjük gördülő akadállyal. A kicsi fiú folyamatosan különféle kezeléseken, gyógytornákon, vizsgálatokon vesz részt. A torna borzalmas fájdalmakkal jár, ennek ellenére elengedhetetlen a felépüléséhez. Andráska ereje és szülei kitartása szemmel látható, hiszen mostanra csodálatos eredményeket értek el.

„Tavaly decemberben sérvműtétje volt a kicsinek, ennek okán kisebb pihenőt kellett tartanunk a tornák terén. Januártól nagyon sokat lépett előre. Születésekor a kezét két centiméternyire tudta felemelni, s a fejecskéjét volt képes jobbra-balra fordítani. Mára pedig képes megülni, a kezét kilencven fokba felemelni. Tud fogni, labdázik, továbbá kezdi működtetni a combját is. Elkezdtük mászni tanítani, a kezecskéit teszi előre, s húzza maga után a lábacskáit, eközben fogni kell a törzsét. Idő kérdése és minden be fog indulni”

– húzta alá kérdésünkre Andráska édesanyja, Banská Katarína.

A kis Andráska fő, legsúlyosabb diagnózisa az AMC betegség (arthrogryposis multiplex congenita). A rendellenesség az izomzat és kötőszövet merevségével jár. A végtagokban már a méhen belül kényszertartások alakulnak ki. Később a karok és a lábak hajlítása szinte teljesen lehetetlen, gyakori az izomgyengeség is. Emellett a kicsi dongalábbal jött a világra. Ennek következményeképp fél éven keresztül gipszben volt a lába. A műtétek után achillotomiát (Achilles-ín műtéti metszése) hajtottak végre mindkét lábán, azóta tartócipőt kell viselnie. Éjszaka a csuklóján, a könyökén is tartóeszközt visel, valamint a csípőjén és térdén egyaránt. „Ezek viselése fájdalmat okoznak Andrásnak, nehezen tűri meg őket magán. A hátán kellene aludnia, de ő az oldalára fordulva szeret pihenni. Éjfélig vannak rajta ezek az eszközök, éjféltől pedig a cipőcskét húzom fel rá. Ötkor ezt is leveszem róla, ezután tud igazán aludni” – fűzte hozzá az anyuka.

Póda Andráska a diagnózisához képest nagyon jó eredményeket ért el, szépen fejlődik.

„Amikor visszamentünk a lábát műtő orvoshoz, a doktor elsírta magát, látván, hogy András képes az ülésre. A születési állapotát nézve ugyanis senki nem hitt abban, hogy bármire is képes lesz egyedül. Az eredményei reményre adnak okot azzal kapcsolatban, hogy szépen lassan megtanul járni, s képes lesz valamilyen szinten az önállóságra” 

– mesélte el Katarína, majd hozzátette, a kicsi mentálisan teljesen egészséges.

Andráskát nemcsak helyben, de Magyarországon egyaránt kezelik. Így például Győrött, Budapesten és Sopronban. A kezelés mind nagyon költséges, s még a szülők ottlétét is fedezniük kell. Az édesanya elmondta, minden apró segítségért végtelenül hálásak. A mai jótékonysági népzenei koncertbe többen bekapcsolódtak. Voltak oktatási intézmények, melyek ellátogattak diákjaikkal a koncertre, így a belépődíjukkal segítettek, de akadtak, akik bár részt venni nem tudtak az eseményen, elküldték támogatásukat. A gyűjtésbe továbbá magánszemélyek és vállalkozók is részt vállaltak.

„Andráska a nővérem dédunokája. Amikor megtudtuk, hogy halmozott sérültséggel született, azonnal elgondolkodtunk, hogyan tudnánk segíteni, hiszen többen többet tudunk tenni. Úgy gondoltam, első nekifutásra, aki meghallja a hírt, szívesen ad, azonban eljön majd az az időszak, amikor alábbhagy ez a lendület, akkor kell a családnak igazán összefognia” – kezdte Szabó Jolán, a Tiszta Forrás Népdalkör vezetője, az esemény főszervezője. Jolán a dunaszerdahelyi, a csallóközkürti és a várkonyi népdalkörök vezetője, mely közösségektől sosem állt távol a sérült emberek támogatása. „Mi csak úgy tudtunk segíteni, hogy minket is segítettek” – emelte ki, majd azzal folytatta, akit megszólítottak, mindenki partner volt, s szívesen csatlakozott a jótékonysági koncert megvalósulásához.

Szabó Jolán továbbá elmondta, nagyon fontosnak tartja az összefogást, s az embertársaink megsegítését.

„Az úton csak egyfelé lehet haladni, mégpedig előre” – tette hozzá.

A Tiszta Forrás Népdalkör 2003-ban alakult. Népzenei versenyek és fesztiválok állandó résztvevője. 2004-ben, Egerben aranyminősítést kaptak, a Kóta által megrendezett Tavaszi szél vizet áraszt minősítő versenyen Aranypáva-díjasként végeztek, melyet 2006-ban ismét elnyertek. Az Aranypávások találkozóján különdíjat és rádiófelvételt nyertek. Hét alkalommal bizonyultak méltónak az Aranypáva nagydíjra.

Céljuk, hogy megőrizzék és továbbvigyék őseink kulturális hagyományait a népdalokon át. Küldetésük felkutatni, megőrizni és terjeszteni az egész Kárpát-medence dalait és népi hagyományait.

Az eseményen részt vevő gyermekek kellemes perceket töltöttek el a kultúrházban. Figyelemmel követték a műsort, melynek végén megannyi bátor diák szaladt fel a színpadra, hogy bekapcsolódjon a táncházba. 

(SzC)