Rosszul fizetett meló volt, ma már tisztességes pénzt keresnek az eladók

camera

1

Rosszul fizetett meló volt, ma már tisztességes pénzt keresnek az eladók

Cséfalvay Á. András illusztrációs felvétele 

Megosztás

Néhány évvel ezelőtt még rosszul fizetett munkaként tartották nyilván az eladói és kasszás beosztást, az emberhiány viszont növelte a munkaerő értékét, mára pedig ritkaságnak számít, ha valaki kevesebb mint ezer euró bruttó fizetést kap a területen.

Évekkel ezelőtt az alacsony fizetés és a gyakori hétvégi munka jellemezte az eladókat és a kasszás alkalmazottakat, mára viszont a hiány miatt az ő fizetésük növekedik a leggyorsabban. A Statisztikai Hivatal szerint 2019 óta több mint 200 euróval nőtt az átlagbér a kis- és nagyüzletekben.

Az ország szegényebb részein, ahol több a munkanélküli, kevesebbet keresnek az eladók, mint például Pozsonyban vagy Nagyszombatban. Vannak viszont olyan hivatások, amelyek ugyanolyan fizetéssel járnak az egész országban. Ilyen például a mozdonyvezető, amelyből szintén hiány van a munkaerőpiacon. Az ő havi átlagbérük túlórával együtt 1750 euró. A tavalyi év után a hotelek és éttermek alkalmazottainak a fizetése is nőni kezdett.

De milyen is valójában egy átlagos szlovákiai fizetés? A platy.sk legfrissebb tanulmánya szerint a szlovákiai dolgozók fele 980 és 1750 euró között keres havonta bruttóban. A havi 980 euró alatti fizetés alacsonynak mondható hazánkban, míg az 1750 eurót meghaladó magasnak. Az ország szegényebb régióban kb. 100 euróval alacsonyabbak lehetnek ezek a határértékek.

A legnagyobb regionális különbség Pozsony és Eperjes megye között jegyezhető fel. Míg tavaly a fővárosban dolgozóknak pontosan a fele több mint 1520 eurót keresett havonta, Eperjesen és környékén ilyen fizetés rendkívülinek mondható. A fizetés növelésében maga az infláció is segít: minél nagyobb az áruk és szolgáltatások ára, annál gyorsabban nő magának a munkának az értéke. Idén átlagban kb. 10 százalékkal nőhet az emberek munkabére.


(tvnoviny.sk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program