Orbán (kulturális háborúja) Európában

camera

1

Orbán (kulturális háborúja) Európában

Fotó: MTI 

Megosztás

Az elsődleges érzelmek csitulása után érdemes a Sargentini-jelentésről szóló európai parlamenti szavazást higgadtabban, és európai politikai kontextusban is megvizsgálni.

Nyugodtan egyet lehet érteni például Csáky Pállal. A jelentés fontos és tényszerű megállapítások mellett szinte hemzseg a téves, elkopott és ideologikus megállapításoktól. Egybemossa a Fidesz tekintélyelvű kormányzását, a korrupciót, a jogállam szűkítését a kormány konzervatív prioritásaival. Schiffer András (is) jól mondja, egy ilyen színvonalú jelentés méltatlan az európai intézményekhez. Ráadásul egy ilyen jelentésnek 2010-13 között lett volna értelme, de akkor a Fideszt az Európai Néppárt (EPP) megóvta ettől. És lehet viccelődni azzal, hogy a Fidesz hasonlóan szerzett kétharmadot otthon, ám az európai szabályok minimum nem egyértelműek egy ilyen horderejű szavazással kapcsolatban.

A hetes cikkely Európai Parlament által való élesítése valóban pofon Orbánnak. Precedens, mert nem az unió szabályai sérülnek (ez majd elválik a folytatásban), hanem az elvei. A saller nem a migrációért, hanem a viselkedésért járt.

Hogy Magyarország azért Európa maradt, az is mutatja, hogy a magyarok 56 százaléka találta az Európai Parlament döntését fair-nek. Éppen ezért (is) bosszantó, hogy a nyugati média egy jó része gondolja, hogy Magyarország immáron nem jogállam, sőt demokrácia sem. Márpedig ez a fajta túlzás, illetve a büntetés maga is az, amire Orbán játszik. Névlegesen, minél több európai szimpatizánst nyerjenek azzal, hogy Magyarország az európai elit áldozata.

Orbán nem tett kompromisszumot az EPP-ben, mert vélhetően nem akart. Eddig mindig kötött, vagy egyenes meghátrált az EU közigazgatási eljárásaikor. Lehetséges, hogy Kurz osztrák kancellár szembefordulása, illetve Manfred Weber, az EPP frakciója fejének EU-s ambíciója nem hagyott más lehetőséget, mint eljátszani az áldozat szerepét.

Ám Orbán szándékosan veszíthette el a csatát, hogy megnyerhesse a háborút. A magyar miniszterelnök célja a választások óta ugyanis európai szintre emelni, kiélezni és végrehajtani azt a konzervatív ellenforradalmat, ami otthon már sikerült neki. Ennek csak az egyik, de fontos szimbóluma a migráció. De éppen ez az a téma, amelyben Orbánnal nemcsak Kurz és Weber, de még a francia elnök Macron is egyetért. Számukra az EP szavazás nem erről a politikai témáról szólt, hanem ahogy Orbán Magyarországon kormányoz és Európában viselkedik.

A Sargentini-jelentés, az EP vita és a szavazás, Orbán számára egy szükséges rossz, mert – ahogy a kormánypropaganda jól mutatja – a migráción kívül nincs más érvük. Gazdaságilag a Fidesz belesimul a továbbra is uralkodó neoliberális modellbe, az alsó rétegektől csoportosít felülre, bár a megszorításokat, helyesen, elutasította, a gazdaságot igyekszik befektetésekkel felpörgetni, a forint árfolyamát pedig alacsonyan tartani.

A Fidesz elleni igazi szankció az EPP-ból való kizárás lett volna, mert akkor Orbánnak nyíltan az európai szélsőjobb mellé kellett volna állnia már az EP választasi kampányban is. Így viszont megvan a választási lehetősége, hogy a választási eredmények függvényében az EPP-ben maradjon, vagy egy új radikális frakció élére álljon. Bár az EU-ban Berlin marad az úr, már az a vélemény maga, hogy Európa Macron, illetve Orbán víziója között választ, megéri a pofont.

Közben a nemzetközi helyzet is egyre Orbánnak kedvez. A Financial Times egyre gyakrabban hívja fel a figyelmet a pénzügyi szektor túlságosan nagyra nőtt, járadékvadász és kiváltságos helyzetére. Francis Fukuyama szerint a baloldal nem a széles rétegeket érintő gazdasági ügyekkel foglalkozik, hanem marginalizált csoportok ügyeit karolják fel. Fukuyama a domináns kultúra felkarolását és jövedelmi egyenlőtlenség megállítását ajánlja a liberálisok figyelmébe, mintegy megmagyarázva a magyar kultúr-kampfot. A múlt héten pedig éppen az Economist, a liberálisok ikonikus lapja szólított fel kiáltványában a hatalomba kényelmesedett liberalizmus megreformálására.

A jelenleg EU-ban uralkodó konzervatív-szocialista nagykoalíció minden bizonnyal tarthatatlan lesz. Az új királycsinálók a Macron által vezetett liberálisok, illetve a radikálisabb jobboldal. Az előbbiek éppen az utóbbiakkal riogatva fognak kampányolni. Orbán viselkedése „csak” az értékek háborújához visz közelebb, megoldáshoz és reformhoz aligha.

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program