Mit olvas ma a csallóközi gyerek és felnőtt?

2016. október 14. - 14:33 | Kultúra

Könyv olvasása közben elvonulhatunk egy másik világba, elfelejthetjük a mindennapi problémáinkat, megnyugvást nyújthat számunkra, ha éppen rossz napunk van. A mai rohanó világban mégis szinte temetik a könyveket, többen úgy gondolják, hogy már lejárt az idejük. Kíváncsiak voltunk, vajon mennyire igazak ezek a feltevések, így egy kis „nyomozásba” kezdtünk.

Mit olvas ma a csallóközi gyerek és felnőtt?
Fotók: a szerző

Először a dunaszerdahelyi könyvesboltokat látogattuk meg. A Családi Könyvklub munkatársai pozitív véleménnyel voltak az emberek és a könyvek közti kapcsolatról. „Tapasztalataim szerint az emberek még manapság is szép számban jönnek be hozzánk, hogy könyvet vegyenek. Természetesen minden korosztály más-más kategóriából válogat. Kifejezetten kelendőek például a gyermekeknek szóló képeskönyvek, valamint szerencsére a fiatalok is betérnek hozzánk tini regények után keresgélve.

Amik még nagyon felkapottak mostanság, azok a megfilmesített történetek. Ezek közül most kiemelném a Lány a vonaton című könyvet, amelynek filmváltozatát a napokban már vetítik a mozikban.

Vannak időszakok, amikor az átlagosnál többet vásárolnak az emberek, ilyen például a karácsony előtti időszak, ugyanis még ma is szívesen ajándékoznak könyvet szeretteiknek. Többször hallottam már az elektronikus könyvekről is, azonban véleményem szerint még mindig többen vannak, akik ragaszkodnak a hagyományos, lapozható könyvekhez. Én már 12 éve itt dolgozom, s ha az előző évekhez hasonlítom a mostanit, nem mondhatom, hogy hanyatlott, csökkent volna az eladási számunk” - árulta el a bolt egyik munkatársa.

A Molnár Könyv munkatársának véleményét is kikértük, akinek tapasztalatai alapján leginkább a 40-60 év közöttiek érdeklődnek még a könyvek iránt, valamint sokan keresik a kisgyermekeknek szóló könyveket. „Talán valamivel kevesebben jönnek be hozzánk, mint az elmúlt években, azonban még most is vannak, akiket érdekel ez a világ. Az emberek leginkább a bestsellereket szeretik a kezükbe venni, valamint a nők körében közkedveltek a romantikus regények is” - fejtette ki.

Könyveket nem csupán a könyvesboltokban tudunk beszerezni, hanem szinte már mindent megtalálunk a könyvtárakban is. A Csallóközi Könyvtár igazgatónője, Tóth Lídia válaszolt kérdéseinkre. „Az utóbbi években egyáltalán nem panaszkodhatunk, mert elég sok új könyvet sikerült beszereznünk.

Amióta interaktív a kölcsönzés – otthonról lehet könyvet foglalni, figyelemmel lehet kísérni a kikölcsönzött könyvek számát, a lejárati dátumokat –, azóta a fiatalok is jobban szeretik a könyvtárat”

- emelte ki.

Tóth Lídiától megtudtuk, hogy sokan érdeklődnek a regionális irodalom iránt, valamint felkapottak a kortárs írók, s a bestsellerek is. Az igazgatónő felhívta figyelmünket az olvasás fontosságára.

„Különféle felmérések kimutatják, hogy Szlovákia a szövegértés terén eléggé a sor végén ballag. Ennek oka az, hogy nem fordítanak az emberek elegendő figyelmet az olvasásra.

Mi igyekszünk egészen az óvodás kortól odafigyelni arra, hogy megismertessük a gyermekeket a könyvekkel, s a könyvtárral. Ezzel a célunk, hogy az idelátogatók megszeressék az olvasást. Próbáljuk rávezetni őket arra, hogyan érthetik meg a leírt szöveget, ugyanis az, aki nem érti, amit olvas, nyilvánvalóan nem is fog szeretni olvasni” - fogalmazott.

Örvendetesnek tartja, hogy egyre több férfi is felkeresi a könyvtárat. Őket a politikai, társadalmi témájú, illetve háborús regények érdeklik. „A könyv rengeteg ismeretet hordoz magában, borzasztóan sokat lehet belőle tanulni, szórakoztató, s általa el lehet vonulni egy másik világba.

Ahhoz képest, hogy milyen rohanó világot élünk, s a mindennapokban rengeteg információ zúdul ránk, én úgy gondolom, hogy meg lehetünk elégedve az olvasóink számával”

- mondta.

A dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Magyar Tannyelvű Gimnázium tanárnőjét, Tóth Ildikót is megszólítottuk a témával kapcsolatban, aki magyar és szlovák nyelvet oktat. „Nem mondhatom, hogy a gyerekek egyáltalán nem olvasnak. Olvasnak, hiszen látom, hogy hozzák magukkal a könyveiket, azonban nem mindegy, hogy mit vesznek a kezükbe. A klasszikus irodalmat nem nagyon szeretik, inkább az újdonságokat, a bestsellereket részesítik előnyben. Büszkék lehetünk arra, hogy iskolánkban egy szép, új könyvtárat rendeztünk be, s hosszú évek után a diákok szívesen mennek be oda, s keresgélnek, kutatnak, kölcsönöznek. A legkelendőbbek azok a könyvek, amelyek az órákra kellenek. Az igazat megvallva azonban szembesülünk azzal, hogy a könyvek háttérbe kerülnek, hiszen minden megtalálható az interneten.

A kötelező olvasmányokat nem szívesen olvassák el a diákok. Ennek oka, hogy a régi, ókori irodalom nyelvezete nehezen érthető számukra, így inkább az internetet hívják segítségül, ahol ma már minden tartalom megtalálható. Szerintem egy tanulónak meg kell érnie ahhoz, hogy elolvassa ezeket a műveket. Nem biztos, hogy egy 15 éves gyermek ezekre a könyvekre vágyik, ugyanakkor egy érettségire készülő diák már jobban megérti a régi irodalom mondanivalóját is”

- mondta el a tanárnő.

Az utca emberét is megkérdeztük olvasási szokásairól. Az általunk megkérdezettek közül szinte mindenkitől azt a választ kaptuk, hogy szeret olvasni. Az idősebbek a napilapokat, illetve a klasszikus irodalmat emelték ki. A fiatalok közül legtöbben a bestsellereket részesítik előnyben, valamint sokan voltak, akiknél az internet szerepelt az első helyen. Ők leginkább hírek, újdonságok után keresgélnek. Voltak továbbá olyanok is, akik az elektronikus könyvekre szavaztak, elmondásuk alapján ugyanis sokkal kényelmesebb, s egyszerűbb a használatuk.

Összességében tehát elmondhatjuk, hogy nem kell a vészharangokat kongatni az olvasás, illetve a könyvek tekintetében. Az emberek ugyanis még ma is szívesen vesznek a kezükbe könyvet, s érdeklődnek az olvasás iránt.

(SzC/para)

Címkék: olvasás