Milyen világjárvány? Tovább terjeszkedik Szlovákiában a McDonald's, lassan elkészül az érsekújvári éttermük is

2021. december 20. - 20:02 | Belföld

Míg az első magyarországi McDonald’s éttermet még a rendszerváltás előtt, 1988-ban megnyitották, Prágában csak négy évvel később került erre sor, Szlovákiában pedig egészen 1995-ig kellett várni arra, hogy belekóstolhassunk a "kapitalista" gasztronómia egyik jelképes produktumába, a Big Mac hamburgerbe. Azóta sok víz folyt le a Dunán, meg a Nyitra folyón is, és némi csúszással, de Érsekújvában is nyitni tervez a világ egyik legnagyobb gyorséttermi üzlethálózata, amelyiknek a csehországi és szlovákiai piacért felelős amerikai főnöke interjút adott a hnonline.sk-nak.

Milyen világjárvány? Tovább terjeszkedik Szlovákiában a McDonald's, lassan elkészül az érsekújvári éttermük is
Olvasói felvétel (Tólgájbí)

Dan Camp emlékezetett arra, hogy az első hazai "Mekit" Besztercebányán hozták létre, aztán csak egy évvel később nyitották meg az első pozsonyi éttermüket, és azóta a fővárosban már összesen 17 étkezdével rendelkeznek. A vállalat regionális vezére azt is elmondta, hogy állandóan gyarapodik a hálózat, és 2009-től szinte mindenhol bevezették a McCafé részleget is. Szlovákiában jelenleg 36 McDonald’s működik, és kettőnek az épületét - az újvárit és a poprádit - éppen most húzzák fel. Az elmúlt öt esztendőben pedig öt új gyorsétteremmel bővült a hálózatuk, és az expanziót tovább folytatják.

Csehországban 109 "mekdönci" várja a vendégeket. Camp szerint a szlovákiai vendégeiknek valamivel nagyobb az affinitásuk ehhez a márkához, bár ezt nem fejtette ki, pontosan mit ért ezalatt. De az biztos, hogy

a világjárvány - és emiatt a vendéglátóipar bebukása - ellenére náluk nem hogy elmaradtak az elbocsátások, hanem további alkalmazottakat vettek fel. A koronavírus előtti időkben országszerte még 2500 munkatársuk volt, mostanra ez 2700-ra bővült.

Az ellátási lánccal sem volt gond az elmúlt időszakban, mivel a cég a világ legjobb logisztikai szakemberekkel működik együtt. Camp azt mondja, ha bármelyik Mekibe betérünk, alig találnánk olyan terméket, ami jelenleg nem kapható. Csupán néhány papírcikket, például a táskájukat kellett máshonnan beszerezniük.

Ami meg az áraikat illeti, azt nem az amerikai központ határozza meg. A McDonald’s úgynevezett franchise rendszerben működik, ami azt jelenti, hogy a szerződéses kapcsolat keretében az egyik fél - a rendszergazda, azaz maga a központ - (használati) jogokat ad át a jelen esetben szlovákiai félnek - az átvevőnek - azzal, hogy az átvevő a rendszernek megfelelő üzleti tevékenységet végezhessen. Ami az árszabást illeti, a cég ebben a tekintetben tanácsadást nyújt, és elmondja a véleményét is, ám az utolsó szót a helyi vállalkozók, a franchise-partnerek mondják ki. De mivel az élelmiszertől kezdve a csomagolóanyagokon át a dolgozók béréig minden növekszik, ezért természetes, hogy ezek a költségek a termékek eladási árában is megjelennek, magyarázza a Csehországért és Szlovákiárt felelős mekis menedzser, Dan Camp, aki szerint az anyacég az elmúlt 26 évben mintegy 100 millió eurót fektetett be a szlovák gazdaságba.

(A hnonline.sk cikke alapján)