Létezik Superman kristálybarlangja - több is van belőle Mexikóban (FOTÓK+VIDEÓ)

  • Bulvár
camera

1

Létezik Superman kristálybarlangja - több is van belőle Mexikóban (FOTÓK+VIDEÓ)

-illusztráció- (Fotó: Wikimedia Commons) 

Megosztás

A mexikói kristálybarlangot 2000-ben fedezték fel. Körülbelül 300 méterrel a Sierra de Naica hegy felszíne alatt található, a világ legnagyobb kristályai találhatóak meg benne. Van olyan is, amelyik 12 tonnás és 11,4 méteres - írja az Obkec.

A gyönyörű barlang halálosan veszélyes lehet az emberre – számol be az IFLScience portál. Zárva van a nyilvánosság előtt . A58 Celsius-fok körüli hőmérséklet és 90-99 százalékos páratartalom és 10 perc ott tartózkodás után senki nem megy ki onnan élve.Az emberek tüdejében folyadék halmozódik fel, ami akár halált is okozhat. Ha a kutatócsoportok bemennek a barlangba, légzpkészülékes védőruhát vesznek fel, amely friss levegővel látja el őket. Ez lehetővé teszi számukra, hogy a kutatás időtartamát körülbelül 10 percről 15-60 percre növeljék.

Azonban még a védőruházat sem garancia a biztonságra. A kristályok, amelyek egy része több tonna, gipszből vannak. Ez egy lágy ásvány, amely a Mohs-féle keménységi skála 2-es fokozata, ami csak egy szinttel haladja meg a skála legpuhább ásványát (talkum). Ez azt jelenti, hogy ezek a törékeny kristályok eltörhetnek és súlyos sérüléseket okozhatnak.

A Sierra de Naica hegységben rengeteg gipszkristállyal teli barlang van. Ezek 26 millió évvel ezelőtt alakultak ki.A barlangokban kalcium-szulfátban gazdag forró víz is található, ami lehetővé tette a kristályok növekedését. Az egész hegyi barlangrendszer domináns ásványa a szelenitnek nevezett gipszfajta.

A gipszkristályok akkor kezdtek képződni, amikor a víz hőmérséklete a barlangban elérte az 58 Celsius fokot, és a lassan feloldódó anhidrit lerakódások megtöltötték a vizet elegendő kalciummal és szulfáttal ahhoz, hogy a kristályok kialakulhassanak.

A helyszínen található egy szomszédos, Kardok barlangjának nevezett kamra is, amelyben hőmérsékletzuhanást észleltek, mint a Kristálybarlangban. Emiatt sok kisebb gipszkristályok alakultak ki a barlangok belsejében, míg a kristályok barlangjában a víz lassú lehűlése lehetővé tette, hogy a kis számú kristály óriási méretűre növekedjen.

A tudósok kutatásokat is végeztek annak meghatározására, hogy miért tudtak ezek a kristályok ilyen méretűre nőni. Azt feltételezték, hogy az ásványi anyagokban gazdag víz alá való állandó alámerülésük lehetővé tette, hogy ezek az óriások 500 ezertől több millió évig növekedhessenek. 2017-ben a NASA mikrobiológusaiból álló csoport mikrobákat fedezett fel a kristályokban, amelyek becslésük szerint körülbelül 50 ezer évesek.

A barlangrendszereket körülvevő hegyvonulaban virágzik a bányászati ​​tevékenység. Míg a Kristálybarlangot csak 23 éve fedezték fel, a Kardok barlangjára először 1910-ben bukkantak rá a bányászok.. Ezt követően rengeteg kíváncsiskodó jelent meg, és az évek során szinte teljesen kifosztották. Az embereket főleg az vonzotta, hogy feltűnő hasonlóságot mutat a Superman című filmben látható kristályokkal.

Ahhoz, hogy hozzáférjenek ezekhez a barlangrendszerekhez, a bányászoknak el kellett távolítaniuk az ásványokban gazdag vizet, amely minden barlangot megtöltött. A bányavállalatok 40 percenként annyi vizet szivattyúztak ki a barlangokból, hogy az az olimpiai uszodák vízmennyiségéhez (2 500 000 liter) hasonlítható. A vízeltávolítás azonban veszélyeztette az óriáskristályok integritását, mivel a felhajtóerő hiánya egyes nagyobb szerkezetek összeomlását okozhatta. Ezenkívül megállította a gipszkristályok képződését és növekedését.

Ezeken a helyeken 2015-ben leállították a bányászatot, és a barlangok újra elkezdtek feltöltődni vízzel. Bár a víz szintje egyfolyában emelkedik, még nem tudja senki, hogy visszatér-e a régi szintre, elősegítve a világ legnagyobb kristályainak növekedését és későbbi helyreállítását.

Obkec/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program