Bevittek egy diáklányt a rendőrségre a kulturális minisztérium ajtaja elé elhelyezett kartonkoporsó miatt

camera

1

Bevittek egy diáklányt a rendőrségre a kulturális minisztérium ajtaja elé elhelyezett kartonkoporsó miatt

-illusztráció- (Fotó: TASR) 

Megosztás

Az eseményre, amelyen a művészeti szcéna szerda délután búcsúzott a pozsonyi Kunsthallétól, felfigyelt a rendőrség is. Nem sokkal a rendezvény hivatalos befejezése után, ahol több tucat ember gyűlt össze, a rendőrök az egyik társszervezőt bevitték a rendőrségre - írja a Denník N.

A Képzőművészeti Főiskola hallgatójának el kellett magyaráznia, mit is jelent pontosan a Kunsthalle feliratú kartonkoporsó, és hogy halálos fenyegetés-e Martina Šimkovičová kulturális miniszterre nézve. A diák nem akarta, hogy a nevét közöljék az újságok.

"Úgy látom, hogy ez csak egy újabb dolog a mostani történések sorozatában"

. mondta a lány.

A kulturális miniszter az év elején úgy döntött, hogy a Kunsthalle "nem használta ki történelmi esélyét", ezért március végén megszűnik, mint önállóan közreműködő szervezet, a Szlovák Nemzeti Galéria veszi át. A minisztérium döntése minden magyarázat és vita nélkül felháborította a művészeti szcénát.

A Képzőművészeti Főiskola diákja, akit később beidéztek a rendőrségre, nagyon közel állt a Kunsthalléhoz. A tanulmányai mellett több mint négy éve dolgozik ott.

„Számomra ez egy nagyon kellemes, nem hierarchikus környezet volt, amelyben segítettük egymást. A jövőben is ott láttam magam”

– mondja.

Értelmetlennek tartja a minisztérium döntését. Mivel az elmúlt hónapokban több, a kulturális minisztérium fellépésére reagáló művészeti rendezvény szervezésében is aktívan részt vett, így ott volt a Kunsthalle előtti búcsúrendezvényen is, amelyet a Képzőművészeti Főiskola a Nyitott Kultúra platformmal együttműködésben szervezett.

„Nem számítottam arra, hogy egy békés eseménynek következményei lesznek, és be kell mennem a rendőrségre”

– mondja.

Ő jelentette az eseményt az óvárosi hivatalnak.

A rendezvény délután háromkor a Kunsthalle belső terében nyilvános felolvasással kezdődött, majd rövid beszédekkel és szimbolikus felvonulással folytatódott a Kunsthallétól alig néhány tíz méterre található kulturális minisztérium ajtajánál.

A menet élén a Műcsarnok egykori igazgatója, Jen Kratochvil másokkal együtt egy szimbolikus kartonból készült koporsót tartott. Kunstahlle volt ráírva nagy fehér betűkkel. A koszorúkkal és a gyertyákkal együtt a minisztérium ajtaja elé helyezték el, ahogy azt előre tervezték, aztán elmentek onnan a Kijev szállodába visszavinni a segédeszközöket, amit a hangosításhoz kaptak.

"Amikor visszatértünk a helyszínre, a rendőrség felhívott, hogy vége van-e a tüntetésnek. Hétig jelezték az időtartamot, de mondtam a rendőrnek, hogy korábban végeztünk, megköszönte, és ezzel ennyi volt”

– meséli a diák.

Normális formalitásnak tartotta, mivel ő jelentette az akciót, és az első kapcsolattartóként szerepelt. Néhány perccel később azonban egy második hívás érkezett a rendőrségtől.

"A Kunsthalle közelében voltunk, takarítottunk, és a személyes dolgainkat mentünk elhozni, amikor megint valaki a rendőrségtől hívott, gyerünk és vigyük el a koporsót a minisztérium elől, mert ijesztő lehet gyerekekn és kiskorúak számára”

– mondja a diáklány.

A telefonhívás után a rendezvény három résztvevőjével együtt a minisztérium elé vonultak, ahol volt egy férfi is, akit a miniszter biztonsági csapatának tagja lehetett. Már az esemény alatt is zavarta őt a jelenléte.

"Beszélt valakivel, aki filmezett minket, és megkérdezte, hogy van-e valami az SD-kártyáján, és átadhatja-e a felvételt a minisztériumnak"

– mondja.

Amikor készültek elvinni a koporsót, azt mondta nekik, hogy a minisztérium ezt Šimkovičová miniszterasszony elleni halálos fenyegetésének tekinti.

"Megkérdezte, hogy szeretném, ha valaki koporsót rakna a házam elé. Mondtam neki, hogy félreértés volt, hogy a koporsón egyértelműen a Kunsthalle szerepel, és senkinek sincs félnivalója"

– tette hozzá a lány.

Az egészbe egy férfi is belekeveredett, akiről később megtudta, hogy egy civil ruhás rendőr volt, aki láthatóan felügyelte az eseményt.

Aztán jött a harmadik hívás a rendőrségtől.

„A rendőr megkérdezte, hogy be kéne mennem a koporsó miatt vallomást tenni. Megkérdeztem, hogy ez szükséges-e. Erre azt válaszolta, hogy szeretnék rögzíteni a vallomásomat, mert ez halálos fenyegetésként is értelmezhető, és ezzel gondja van a minisztériumnak”

– folytatta a beidézett személy.

Még vissza kellett volna mennie az iskolába előadást tartani, de mivel azt mondták neki, hogy nem tart sokáig a vallomástétel, megegyezett velük, hogy találkozhatnak az iskola előtt. Azt hitte, csak beszélgetnek vele, de a rendőrök bevitték a rendőrállomásra, ahol valamivel kevesebb mint 1 órát töltött.

A vallomás felvétele után, amelyet aláírt, visszavitték az iskolába. Igazolták a távollétét. Furcsán érezte magát, nem tudta igazán hova tenni a történteket. Elmondása szerint a rendőrök kedvesek voltak vele, és aki visszavitte az iskolába, azt mondta neki, hogy ne aggódjon, minden rendben lesz.

Az előadáson bevallotta társainak, hogy merre járt, mert a társai aggódtak érte. Őt is megviselte az egész, este még sírt is a történtek miatt, de végül felfogta tapasztalatnak.

Az esemény előtt a diákok arról beszéltek, hogy kartonkoporsót készítenek az eseményre, és fontolgatták, hogyan tovább.

„Emlékeztünk, amikor az emberek koporsóval vonultak Igor Matovič háza elé, és hogy ez nem volt helyes. A koporsó nem éppen a megbékélés és a barátság szimbóluma, hanem egy problémás tárgy, de ezért festettünk rá egy nagy Kunsthalle feliratot, hogy teljesen egyértelmű legyen, mire gondolunk, és hogy a koporsóban ennek az intézménynek a maradványai vannak, amely de facto megszűnt létezni”

– mondta a lány.

A rendőrségi kihallgatás nem ijesztette meg, azt mondja, ha nem lettek volna kedvesek a rendőrök, másképp látná az egészet. Úgy véli azonban, hogy nem lesz folytatás.

"Ez még a művészi közösségen belül is bátorítás, és annak a jele, hogy nem megyünk sehova, törődünk ezzel az országgal, és nem értünk egyet azzal, ami történik."

Természetesnek tartja, hogy részt vesz az eseményekben.

„Nem látok okot arra, hogy figyelmen kívül hagyjam, ami történik, miért ne reagálnék. Belső szükségét érzem, hogy tegyek valamit, ez a legnagyobb hajtóerő."

A Képzőművészeti Főiskola és a Nyílt Kultúra platform szerint elfogadhatatlan, ami történt

A minisztérium fordulnak olyan kérdésekkel, hogy Martina Šimkovičová kulturális miniszter hogyan vélekedett az eseményről, és valóban halálos fenyegetésként fogta fel a kartonkoporsót. Még nem kaptak válaszokat a kérdéseire.

Michal Szeiff, a Pozsonyi Rendőrkapitányság Területi Igazgatóságának szóvivője megerősítette, hogy "egy személyt kértek fel magyarázatra". Az ok szerint közrend elleni vétség elkövetésének gyanúja merült fel.

"Ez a gyanú a Kulturális Minisztérium épülete előtti közterületen hagyott tárgyakra vonatkozik"

– írta a szóvivő.

Elmondása szerint a rendőrség továbbra is foglalkozik az üggyel.

A rendezvényt szervező Képzőművészeti Főiskola és az Nyílt Kultúra platform tiltakozik.

"Elfogadhatatlannak tartjuk az ilyen zaklatást és a kormány és a biztonsági erők kínos megfélemlítési kísérletét, különösen, ha fiatal diákról van szó"

– írták a közösségi oldalakon közzétett közös közleményükben.

Szerintük egy demokratikus országban elfogadhatatlan, hogy egy egyértelműen közölt és hivatalosan bejelentett művészeti tüntetés társszervezőjének nemcsak a rendezvény teljes menetét kell megvédenie a rendőrkapitányságon, hanem az egyes beszédek tartalmát is.

"Határozottan tiltakozunk az ilyen eljárások ellen, kiállunk tagunk és hallgatónk mögé, és társszervezői pozícióból hangsúlyozzuk a tüntetés lefolyásáért való teljes társfelelősségünket."

Denník N/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program