Kiderült, mi a legnagyobb hátránya az otthonról történő munkavégzésnek, illetve mi motiválná az embereket ebben

2021. október 25. - 16:49 | Belföld

Szlovákiában az emberek 42%-ának a munkaéletére negatív hatással volt a koronavírus-járvány. Az emberek nem akarnak minden nap munkába járni, ugyanakkor beismerik, hogy otthon nagyobb gondot jelent az összpontosítás, illetve a magánélettel való összehangolás – derül ki a  HR Pulse felméréséből, amit a Profesia vállalat és az Open HR fórum nevű kezdeményezés jóvoltából készített el.

Kiderült, mi a legnagyobb hátránya az otthonról történő munkavégzésnek, illetve mi motiválná az embereket ebben
Fotó: TASR/AP

A felmérést június 16. és augusztus 31. között végezték el, és 3202 személy véleményét kérték ki.

Arra a kérdésre, hogy az emberek életében mire volt negatív hatással a járvány, legtöbben (42%) a munkát jelölték meg. A megkérdezettek harmada (37%) vallotta azt, hogy a magánéletére volt a legrosszabb hatással a járvány, de szintén nagyobb mértékben jelölték meg ezen a téren a tanulmányt (33%), illetve a pénzügyi hátteret (33%).

A járvány ideje alatt sok munkáltató otthoni munkavégzésre kötelezte alkalmazottait, ami elsőre nem hangzik rosszul, de ez is számos hátránnyal jár. A felmérés szerint az otthoni munkavégzéssel kapcsolatban legtöbben a munkaidő betartását (41%) jelölték meg, mint legnehezebb tényező. Ezt követi a munkára való koncentrálás (30%), a család és a munka összeegyeztetése (29%), az elegendő hely a munkavégzésre (29%), valamint a kollégákkal való kapcsolattartás (27%). Ellenkezőleg kiderült, hogy az embereknek nem jelentett gondot megszokni az új számítástechnikai készségeket, illetve az online történő találkozókat.

A megkérdezettek 47%-a jelölte meg, hogy a járvány ideje alatt érdeklődni kezdtek a lelki egészséggel kapcsolatos információk iránt – ez főként a 29 és 39 év közöttiekre volt jellemző.

A közvélemény-kutatás során arra is rákérdeztek, hogy mi az, ami motiválná őket az otthonról való munkavégzésben. Ez egy fontos impulzus a munkáltatókat illetően, akik úgy igazíthatják a munkafeltételeket, hogy alkalmazottaik hatékonyabban végezzék a munkájukat, de egyben a lelki egészségük is támogatva legyen.

A megkérdezettek több mint fele (51%) válaszolta azt, hogy a személyes igényeket előtérbe helyező rugalmas munkaidő lenne számukra a legnagyobb motiváció. A szabad szabályok garantálják az embereknek, hogy a saját elképzeléseik szerint osszák be a munkát és a személyes időt. Azoknak, akik otthonról dolgoznak, szintén sokat segít az önállóság és a vállalat bizalma a feladatok elvégzésében, a megfelelő műszaki felszereltség, a rendszeres belső kommunikáció, valamint az online oktatás.

Arra a kérdésre, hogy mi okozza a legnagyobb problémát az otthonról történő munkavégzés során, a legtöbb megkérdezett (38%) a háztartás más személye által történő megzavarást jelölte meg. Szintén negatív hatással van továbbá a nem megfelelő felszereltség a munkavégzés során (31%) és a kevés hely a munkához (24%).


(Profesia.sk)