Így tüntesd el a jeget a szélvédőről

camera

1

Így tüntesd el a jeget a szélvédőről

Fotó: MTI - illusztráció 

Megosztás

Pár hete a Csallóközbe is megérkezett a téli időjárás, és az autósok életét egyre gyakrabban keserítik meg a fagyos éjszakák.

Akinek nincs lehetősége arra, hogy kocsiját éjszakára garázsban helyezze el, annak bizony rendszeresen meggyűlik a baja a befagyott szélvédővel.

Aki nem megfelelően megtisztított szélvédőjű autóval közlekedik, azt akár 50 eurós pénzbírsággal is sújthatják a rendőrök.

A jeget tehát nemcsak ajánlott, kötelező is eltüntetni a szélvédőről, mivel a szűk látótér nemcsak az adott sofőrt, hanem a közúti közlekedés többi résztvevőjét is fokozottan veszélyezteti. Hogy a kilátás megfelelő legyen, mindenképp meg kell tisztítani az oldalablakokat, és a hátsó ablakot is. Íme pár jótanács ahhoz, hogy ne legyen kínszenvedés a kaparás.

1. Legyen kéznél kesztyű!

Szobahőmérsékletből kilépni a fagyra eleve nem kellemes, de a kezet és az ujjakat különösen megviselheti a hirtelen hőmérséklet-változás. Ha nem akarjuk, hogy a művelet közben és a művelet után szúró fájdalom kínozza kézízületeinket, feltétlenül húzzunk kesztyűt, mielőtt elkezdjük lekaparni a jeget.

2. Fűtés!

A lustább sofőrök, illetve azok, akik nem sietnek sehova, sokszor nem hajlandók kézbe venni a kaparót, csak bestartolják a kocsit, maximumra állítják a fűtést és a ventilátort, és várnak. A várakozási idő természetesen a kinti hőmérséklettől és a kocsi típusától függ, de 5-10 perc általában elég arra, hogy a szélvédőről leolvadjon a jég. A módszer hátránya, hogy eltékozoltunk némi üzemanyagot, az oldalablakokról pedig nem feltétlenül olvad le a jég, így azt le kell kaparni – bár a művelet biztos, hogy könnyebb lesz. A fűtést érdemes bekapcsolni akkor is, ha kaparunk, mert mire végzünk, a kocsi már jó eséllyel bemelegszik.

3. Állófűtés?

A gépkocsik akár programozható állófűtéssel is felszerelhetők, ezzel megoldható, hogy mire reggel a kocsihoz érünk, a jég már leolvadt, az autóban pedig kellemes meleg uralkodik. Az állófűtés ráadásul a motor élettartamát is meghosszabbítja, azonban ára rendkívül borsos 1000-2000 euró között mozoghat.

4. Jégoldó spray!

A leggyorsabb befagyott szélvédő elleni fegyver a jégoldó spray – pár spriccelés az üvegre, az anyag másodpercek alatt hatni kezd, és könnyed mozdulatokkal tologathatjuk le a feloldódott jeget a szélvédőről és az ablakokról. Apró hátránya, hogy ha a szélvédő hideg, és a hőmérséklet is fagypont alatt van, vékonyan visszafagyhat az üvegre. Ez könnyen elkerülhető, ha a spray alkalmazása előtt bestartoljuk a kocsit, és beindítjuk a fűtést. Ha a kocsiba eleve fagyálló szélvédőmosót töltöttünk, azzal is elérhetjük a kívánt eredményt, azonban a hatás attól függ, hogy a mennyire higítottuk fel a folyadékot.

5. Nincs kaparó! Mit csináljak?

Pánikra semmi ok. Ha a szélvédő befagyott, de nincs kaparónk, ne essünk kétségbe. A művelet végrehajtásához használhatunk bankkártyát, vagy személyi igazolványt és jogosítványt is – ezek mindig vannak a sofőrnél. Csak arra kell ügyelni, hogy mozdulataink ne legyenek túl erőszakosak, mert a műanyag kártyák könnyen eltörhetnek. Utána pedig az első benzinkútnál vásárolhatunk egy rendes kaparót, azt pedig tartsuk az autóban, hogy mindig kéznél legyen.

(para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program