Hétezer éves autópályára bukkantak Horvátországban, a tengerfenéken (FOTÓK)

camera

1

Hétezer éves autópályára bukkantak Horvátországban, a tengerfenéken (FOTÓK)

-illusztráció- (Fotó: Pixabay) 

Megosztás

Őskori autópályát találtak régészek az Adriai-tenger fenekén, egy horvát sziget partjainál – írja az Obkec.

A múltban egy egyedülálló kőkorszaki út köthette össze a most víz alá süllyedt neolitikus lelőhelyet Korčula szigetével.

Korčula egykor Horvátország szárazföldi része volt, de csak addig, amíg a tengerszint az utolsó jégkorszak végén meg nem emelkedett. A régészek úgy vélték, hogy a 4 méter széles, vastag sárréteggel borított út az ősi hvari kultúrának köszönhetően jött létre. Kőfalakra bukkantak az Adriai-tengerben (4-5 méteres mélységben), amelyek egy ősi település részei lehettek.

A terület védett volt a nagy hullámoktól. A part számos szigetet véd, ennek köszönhetően megmaradt a hely. Az autópálya Soline település és Korčula sziget összekapcsolásának céljából épült.

A Soline-t 2021-ben Mate Parica régész fedezte fel a sziget környékéről készült műholdfelvételek elemzése során. Miután megpillantottak egy építményt a tengerfenéken, amelyről azt gondolták, hogy ember hozta létre, nekiláttak a kutatásnak.

A megmaradt faanyag radiokarbon elemzése azt mutatta, hogy a település története Kr.e. 4900-ig nyúlik vissza. A helyszínen kovakő pengéket, kőbaltákat és emberi maradványokat is találtak. A Zadari Egyetem szakemberei Facebook-bejegyzésben is megosztották a felfedezéssel kapcsolatos információkat.

Obkec/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program