A gigacégek, amelyek felsültek Szlovákiában

camera

1

A gigacégek, amelyek felsültek Szlovákiában

tavozo_cegek 

Megosztás

Ha megtelepszik nálunk egy-egy nemzetközi nagyvállalat, az nem jelent feltétlenül sikertörténetet.

Van erre számos példa, az Aktuality.sk gyűjtötte egybe őket.

BURGER KING

A máshol sikeres gyorséttermi lánc Szlovákiában két évet sembírt ki. Legfőképp plázákban voltak egységei, de 2012-ben már az összesen bezárta. Egy hónappal azt megelőzően viszont még úgy tűnt, minden a legnagyobb rendben. A Burger King szlovákiai licencének birtokosa, Tomáš Zuckermann akkoriban úgy nyilatkozott, nem is tervezik a bezárásukat, sőt, terjeszkedni szeretnének Kassán és két másik nagyvárosban.

Máshol egyébként hasít a cég. Tavaly például felvásárolták a kanadai Tim Horton's láncot, és több száz éttermet nyitottak. Forgalmuk tavaly 6%-kal nőtt.

BAUMAX

Az osztrák barkácsáruházlánc tavaly októberben hagyott itt bennünket, egységeit átvette az OBI, amely pedig januárban nyitott. A cég egyébként nem azért vonult ki az országból, mert veszteséges volt, hanem mert Kelet-Európában nagy pácban volt. (Közép-Európai egységei a legsikeresebbek közé tartoztak.) A tulajdonos a cég anyagi helyzetét saját művészeti gyűjteményének értékesítésével is próbálta oldani, mintegy 86 millió eurónyi műtárgytól vált meg, de ez sem segített, így el kellett adnia néhány aranytojást tojó tyúkját is.

AHOLD (HYPERNOVA, ALBERT)

A holland cégóriás Csehországban minden sarkon áruházat üzemeltet, Szlovákiában viszont felsült. 2013-ban vonultak ki, az Albert hálózatot az új tulajdonos Diligentia cég átalakította Moja samoškára, aztán a Hypernova még egy darabi maradt, de most már az is az utolsókat rúgja. Dunaszerdahelyen például épp most zárt be.

COCA COLA

1993-ban nyitotta meg a Vágújhelyhez közeli Lúka község melletti üzemét az amerikai gigacég. 2016-ban pedig végleg bezárja. A Coca Cola nemcsak a legismertebb üdítőjét gyártotta és csomagolta nálunk, de más italokat, ásványvizeket is. A cég vezetése a költségeket akar spórolni az üzem bezárásával. Márciusban leállnak a gyártósorok, az év végéig pedig kiürülnek a raktárak. Több százan veszítik el eközben az állásukat.

PANASONIC

2000-ben nyitotta, 2014-ben pedig bezárta Krompachy-i üzemét a japán gyártó. A kelet-szlovákiai gyárban DVD- és videólejátszókat, valamint tévés csatlakozókat gyártottak. 656 munkahely szűnt meg.

KMART

Az amerikai üzletlánc az első csehszlovákiai beruházók között volt a 90-es évek elején. Akkoriban 13 áruházat vásárolt meg, köztük például a pozsonyi Priort.

A társaság Szlovákiában nyereséges volt, az amerikai piacon keletkezett problémáik miatt viszont kivonultak Európa ezen részéből, üzleteiket pedig Szlovákiában és Csehországban is eladták a Tescónak.

A céget ez sem mentette meg, 1994-ben 110 üzletét zárták be, de az agónia tovább folytatódott, egészen 2002-ig, amikor csődvédelmet kértek. A cég maradványait végül a Sears vállalt vásárolta fel Amerikában.

Aktuality.sk

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program