Ezek az államok hivatalosan nem léteznek - ennek ellenére vannak saját törvényeik, pénznemük is

  • Bulvár
camera

1

Ezek az államok hivatalosan nem léteznek - ennek ellenére vannak saját törvényeik, pénznemük is

Transznisztria zászlója (Fotó: Wikimedia Commons) 

Megosztás

Az iDnes portál számolt be az érdekes területekről. Egyes miniállamokban a lakosság még mindig nem biztos abban, hogy mikronemzetről vagy közösségről van-e szó, máshol egy kétes társaság uralja a területet.

Ezen a listán szerepel egy mikronáció is, amelyet 2015-ben alapított egy cseh aktivista.

Man-sziget

A sziget, amelynek stratégiai elhelyezkedése az Ír-tengerben ideális kikötővé tette a kereskedelem és a csempészet számára, hosszú múltra tekint vissza. Ma a sziget a brit korona önálló függő területe, de kiterjedt autonómiával, mivel nem része az Egyesült Királyságnak. III. Károly jelenlegi király vállalja a sziget nemzetközi képviseletét és védelmét. A többi ügyet maguk intézik a helyiek, hiszen itt az elmúlt 1044 évben ezt már megszokták.

Fotó: Wikimedia Commons

A lakosok saját nyelvvel rendelkeznek, van saját pénzük (manxi font), saját adórendszerük és saját törvényeik is. A világon először 1881-ben kaptak itt szavazati jogot a nők, és 16 éven felüliek szavazhatnak.

Christiania Koppenhágában

Az 1960-as évek végén a koppenhágai Christianhavn városrész laktanyáit bezárták, az elhagyatott 70 ezer négyzetméteres területen hajléktalanok és mindenféle divatirányzat emberei laktak. 1971-ben létrehoztak egy kísérleti önkormányzó közösséget, amely lehetővé tette minden egyén számára, hogy kitűnjön. Elfogadták a változatos szexuális irányultságot, csakúgy, mint a könnyű és kemény drogok legalizálását. Erre a helyre nem lehet autóval behajtani, és az ott lakók csak biozöldségeket esznek. A lakosok nagy része már régen elhagyta Christiániát, és a terület csak abból maradhat fenn, hogy belépődíjat szednek a turistáktól, akik megcsodálják a helyet.

Seborg

A Savoyai-ház uralkodói egykor Európa egyötödét birtokolták, és szívesen bővítették ingatlanokkal. Ennek köszönhetően eljutottak Seborga kis faluba is. 1729-ben a Savoyok megszerezték Liguriát, de az egyik tisztviselő, aki a szerződésbe beleírta a régió egyes önkormányzatait, elfelejtette megemlíteni Seborgát. Kis falu volt, bencés kolostorral és olajfaligetekkel. Senki sem vette észre a hibát, így Liguria az új uralkodókhoz tartozott.

Uralmuknak köszönhetően 1861-ben létrejött az egységes Olaszország, és a Savoyai ház uralkodói szerepe csak 1946-ban szűnt meg. A hibát 1963-ban vette észre Giorgio Carbone seborgi virágkötő. Felfedezte, hogy a szerződésekben az szerepel, hogy a Seborgát soha senkinek nem adták el a Savoyai Házból, ezért soha nem válhatott az egyesült Olaszország részévé.

A mindössze 360 ​​lakosú községnek ma is önálló fejedelemségi státusza van. A polgárok népszavazáson megszavazták a fejedelemség visszaállítását, és létrehozták saját monarchiájukat saját zászlóval, luigino valutával, postai bélyegekkel, vámokkal és hadsereggel. Adót fizetnek, és így hozzájárulnak az olasz államkasszához. Csak a Burkina Faso Köztársaság ismerte el ezen mikroállam létezését.

Transznisztria

A terület lakói számára a Szovjetunió bukása teljes katasztrófa volt. Jobban ragaszkodtak hozzá, mint Moldovához. Ezt a sokak által el nem ismert államot csak Hegyi-Karabaht, Dél-Oszétia és Abházia ismeri el. A Dnyeszteren túli országot maffiaköztársaságként tartják számon, amely hárommilliárd dollárral tartozik Oroszországnak a gázellátásért. Állítólag nagy ararfelé a fegyver-és emberkereskedelem, a korrupció pedig a mindennapi élet része.

A legjelentősebb munkáltató, amely a nemzetgazdaság bejelentett forgalmának 60%-át adja, az a Sheriff cég.

Liberland

Ezt az országot egy cseh személy alapította. A Liberlandi Szabad Köztársaság Vít Jedlička politikai aktivista projektje Magyarország közelében, a Horvátország és Szerbia közötti vitatott határon található. A hozzávetőleg hét négyzetkilométeres területét pedig egyik oldalról a horvát községek kataszteri határa, amelynek határai csak térképen vannak megrajzolva, szerb oldalon pedig a Duna mozgó középpontjának határzónája.

Az így meghatározott államhatárok szabad teret hagynak, amire állítólag senki sem tart igényt. Hivatalosan stratégiai partnerségben osztozik az el nem ismert szeparatista Szomáliföldtől, sőt 2020-ban az ENSZ egyik tagállama, Haititől is elismerést kapott. 700 lakos kér állampolgárságot ebben az országban, ami nem túl kellemes a szomszédos Horvátországnak. Bár ez a terület viccnek tűnik, a zágrábiak számára nem túl elfogadható csínytevés.

Obkec/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program