Európa Játékok - Újabb bronzérem kajak-kenuban, lemaradtak a döntőről a puskások

1

A harmadik helyezett Csipes Tamara és Gazsó Alida Dóra a női kajak párosok 500 méteres döntőjének eredményhirdetésén (MTI)

A kajak-kenu pályán született meg a pénteki versenynap egyetlen magyar érme a lengyelországi Európa Játékokon, amelyen a Gazsó Alida Dóra, Csipes Tamara duó harmadik lett a kajak kettesek 500 méteres versenyében.

A pénteki hat döntőből ötben voltak érdekeltek a magyarok. Gazsó és Csipes jól jöttek el a rajttól, féltávnál az élbolyban haladtak a címvédő és világbajnok lengyelek, valamint a dánok társaságában. A második 250 méteren a két rivális ellépett – végül a lengyelek nyertek a dánok előtt -, a magyarok pedig magabiztosan tartották pozíciójukat, ezzel megszerezték a bronzérmet.

A férfi kajak négyesek 500 méteres döntőjében Kuli István, Csizmadia Kolos, Nádas Bence és Tótka Sándor elképesztően szoros küzdelemben lett hatodik.

A 200 méteres egyes döntőkben három magyarért lehetett szorítani. A kenusoknál a dunaújvárosiak 26 éves versenyzője, Hajdu Jonatán hatodikként zárt, ahogy a nők hasonló számában Balla Virág is. A női kajakosok sprintversenyében Lucz Anna sokáig érmes pozícióban haladt, a végén azonban centikkel lemaradt a dobogóról, meg kellett elégednie a negyedik hellyel.

A sportlövők wroclawi viadalán komoly olimpiai kvótareményekkel várta a napot a magyar küldöttség, ám férfi és női légpuskában sem sikerült párizsi repülőjegyet váltani. A férfiak 10 méteres versenyében az egy nappal korábban Mészáros Eszterrel vegyescsapatban aranyérmes Pekler Zalán 628,3 körrel 13., míg Péni István 627,9 körrel a 15. helyen zárt. Előbbi hat tizeddel maradt le a nyolcas fináléról. A nőknél Mészáros egy nappal korábbi teljesítményétől messze elmaradt, és 624,3 körrel csak a 29. lett. Dénes Eszter ugyanakkor nagyon közel volt a döntőhöz, amelyről 627,8 körös eredményével csupán két tizeddel csúszott le és lett tizedik.

A légpisztoly vegyescsapat számban a Tátrai-Fejes Miklós, Major Veronika duó a 13., Bartók Csaba és Sike Renáta pedig a 28. helyen végzett.

Az asztaliteniszezők első versenynapján az EJ legfontosabb sportági számában, vegyespárosban küzdelmes mérkőzést vívott a viadal egyetlen olimpiai kvótájáért küzdő Ecseki Nándor, Madarász Dóra duó, amely kétszettes előnyt tékozolt el a hazai Samuel Kulczycki, Katarzyna Wegrzyn kettős ellen, de a döntő játszma megnyerésével bejutott a nyolc közé.

Egyesben Madarász szintén győzött, méghozzá nagyon simán 4-0-re belga rivális ellen, és a 32 közé jutott, ahova Nagyváradi Mercédesz is beverekedte magát, szinte szó szerint, ugyanis másfél órás csatában múlta felül 4-3-ra a svéd Christina Källberget. Férfi vonalon nem sikerült a magyaroknak a továbbjutás, Majoros Bence norvég, Szudi Ádám pedig belga ellenféltől kapott ki.

A tekvondósoknál – a mérlegelésről rejtélyes módon hiányzó Salim Omar Gergely kiválása után – két magyar, Csáki Hanna (46 kg) és Salim Sharif Gergely (58 kg) volt érdekelt pénteken. Előbbi rögtön első mérkőzésén kikapott, majd a vigaszágon a brit Phoenix Faith Goodman is legyőzte őt. Utóbbi a moldovai Serghei Uscovot verte, de a negyeddöntőben a második kiemelt francia Cyrian Ravet-től kikapott. Mivel legyőzője a fináléba nem jutott be, Salim a vigaszágon sem folytathatta a küzdelmeket.

Az ökölvívók is megkezdték szereplésüket az olimpiai kvalifikációs tornájukon, és a magyarok jól rajtoltak. A csapat két Európa-bajnoki bronzérmese, Veres Roland (57 kg) és Kovács Richárd (63,5 kg) nyert. Veres az azeri Umid Rustamov ellen hátrányból fordítva győzött, míg Kovács a litván Andriejus Lavrenovast verte sima, egyhangú pontozással. A nap egyetlen vereségét Mester Soma (71 kg) szenvedte el a litván Aleksandr Trofimciuktól.

Az íjászoknál a tokiói olimpikon Balogh Mátyás az olimpiai kategória 72 lövéses rangsorlóversenyben 641 FITA-körrel tíz riválisát tudta megelőzni a 47 fős mezőnyben. A kieséses szakaszban hétfőn a luxemburgi Jeff Henckels lesz az ellenfele a 32 közé jutásért. A csigás kategóriában is rangsorolókat lőttek. A férfiak 16 fős mezőnyében Szíjártó László volt érdekelt, és 700 pontos eredménnyel a 13. helyen zárt, vasárnap pedig a nyolcaddöntőben a lengyel Lukasz Przybylskivel csap majd össze.

A sportmászó Tusnádi Nimród a nehézségi kategóriában holtversenyes hetedik helyével bejutott a szombat esti tízes döntőbe, míg a női 3x3 kosárlabdacsapat 20-8-ra legyőzte Lettországot és ezzel csoportharmadikként búcsúzott az Európa Játékoktól.