Egyre nagyobb az érdeklődés a lábunk alatt rejlő kincs iránt – több milliós befektetések vannak kilátásban

camera

1

Egyre nagyobb az érdeklődés a lábunk alatt rejlő kincs iránt – több milliós befektetések vannak kilátásban

Fotó: TASR 

Megosztás

Szlovákiában jelenleg mindössze négy délnyugati városban használják fűtésre a geotermikus energiát, de sokkal nagyobb lehetőség rejlik benne. A szegmenst rögtön több milliós befektetés lendítené fel, amely stabil árakat és az ország kizöldülését ígéri – írja a HN.

A föld alatt rejlő termálvíz nemcsak fürdésre alkalmas, hanem egyéb, hasznosabb téren is felhasználható. A geotermikus fűtésről szóló projektek korábban éveken keresztül a háttérbe szorultak, az elmúlt egy évben viszont új lehetőségek jelentek meg, amik segíthetnek felgyorsítani, hogy Szlovákia függetlenné váljon az orosz gáztól.

A geotermikus energiát jelenleg csak négy szlovákiai városban, Vágsellyén, Galántán, Szereden és Nagymegyeren használják fűtésre. A HN szerint utóbbi például megközelítőleg 1200 háztartás fűtését képes biztosítani a geotermikus furatból, az elmúlt években pedig csak kis mértékben változott a hőforrásból származó hőár. 2017 és 2021 között 0,0420 euró volt egy kilowattóra, 2022-ben 0,0440 euró, 2023-ban pedig 0,046 euró. Milan Jankura, a PW Energy igazgatótanácsának az elnöke szerint ez is bizonyítja, hogy a geotermikus energia hosszú távon stabil árakért képes hőt biztosítani.

Az említett városokhoz hamarosan csatlakozhat Tőketerebes is. Egykoron a Nafta félállami részvénytársaság gázt termelt a területen, a készletek kimerítését követően pedig új célra használhatják fel a furatokat – a rekonstrukciót és egyéb módosításokat követően a vezetékes víz fűtését szolgálja majd. A módosítások elvégzése 2 millió euróba kerül majd, a rendszert pedig 2024 tavaszán indíthatják el.

A legismertebb geotermikus befektetés Szlovákiában a Kassánál lévő Ďurkov-furat, amely eléri a 87,7 millió eurót. A projekt megvalósítását követően a kassai háztartások ötödét láthatná el hővel. Ez 2026-ban készülhet el.

Emellett Eperjesen is terveznek egy geotermikus erőmű építését 65 millió euróért. Megközelítőleg 20 ezer háztartást láthat majd el árammal, a maradék hő pedig több mint 6 ezer háztartásban biztosíthatja a fűtést. Az első megawattórákat 2028-ban kezdheti el termelni. Žiar nad Hronomnál ugyancsak 65 millió eurós befektetést valósíthatnak meg.

A szakértők szerint Szlovákiában kitűnők a feltételek a geotermikus energia felhasználásához, de eddig nem jelentett prioritást. Előnyük, hogy a fotovoltaikus és a szélenergiával szemben szüntelenül képes energiát biztosítani, és még az időjárási viszonyok sem gátolják. Ugyanakkor pénzügyileg nem olcsó mulatság, mivel például egy 4 kilométer mélységű furat elkészítése kb. 8 millió euróba kerül.


(hnonline.sk)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program