Egyes tudósok szerint van egy 9. bolygó a Naprendszerünkben

camera

1

Egyes tudósok szerint van egy 9. bolygó a Naprendszerünkben

-illusztráció- (Fotó: Wikimedia Commons) 

Megosztás

A Naprendszer peremén elhelyezkedő távoli és feltáratlan helyek feltételezhetően egy kilencedik bolygót rejthetnek, bár létezésének valószínűsége kicsi – derül ki egy nemzetközi tudóscsoport új, még nem felülvizsgált tanulmányából.

A TASR az universemagazine.com weboldal információi alapján tájékoztatott erről.

A bolygót az ún. Oort-felhőben található, amely a Naprendszer egy feltételezett régiója, amely üstökösökből, aszteroidákból és más kisebb testekből áll.

Egy nemzetközi tudóscsoport nemrégiben modellt készített az égi mechanika működéséről a Naprendszer korai szakaszában. E modell szerint fennáll annak a lehetősége, hogy az Oort üstökösfelhőben egy vagy több bolygó méretű test is található.

A tudósok feltételezései szerint az Oort-felhő megközelítőleg 50 000-100 000 csillagászati ​​egységre (AU) található a Naptól (egy AU a Föld átlagos távolsága a Naptól, azaz körülbelül 150 millió kilométer). Létezését először Jan Oort holland csillagász feltételezte 1950-ben, de rendkívüli távolsága miatt létezését még nem erősítették meg teljesen, bár a hosszú periódusú üstökösök közvetett bizonyítéknak számítanak a létezésére.

A tanulmány készítői szerint csak körülbelül 7 százalék az esélye annak, hogy Napunk gravitációja egy másik rendszerből származó exobolygót be tud fogni még a Naprendszer nyolcadik és legtávolabbi bolygója, a Neptunusz pályáján túl is. Egy ilyen hipotetikus test az üstökösök Oort-felhőjében is elhelyezkedhet, és létezése nagy távolsága miatt egyáltalán nem befolyásolná a Neptunusz pályáját.

Még jóval kisebb, nagyjából fél százalék annak a valószínűsége, hogy magában a Naprendszerben kialakulhat egy ilyen bolygó, és végül az Oort-felhő-régióban köt ki.

A hipotetikus "X bolygó" létezését a Neptunuszon túli területen már 1906-ban feltételezte a híres amerikai csillagász, Percival Lowell. Mindez a Neptunusz és az Uránusz pályáján megfigyelt eltéréseken alapult. Feltételezései végül a Plútó bolygó felfedezéséhez vezettek. Később azonban kiderült, hogy csak az ún. törpebolygó, amelynek tömege semmilyen módon nem tudta befolyásolni a Neptunusz pályáját.

Ma az "X bolygó" létezésének hipotézise többé-kevésbé cáfoltnak számít a szakmai közösségben. Ez azonban nem akadályozza meg egyes tudósokat abban, hogy továbbra is lehetséges bolygókat keressenek a Naprendszer távoli részein. Egy nemzetközi csapat új kutatása szerint egy ilyen feltételezett nagy test sokkal távolabb lehet, mint azt Lowell gondolta, az Oort üstökösfelhő tartományában.

A legtöbb tudós már úgy véli, hogy az említett felhő csak sokkal kisebb jeges tárgyakból áll. Óriási mérete és távolsága miatt azonban valószínűleg soha nem lehet majd biztosan megmondani, milyen testek rejtőzhetnek benne.

Az "X bolygó" hipotézis támogatói néhány közvetett nyomra mutatnak rá a Naprendszer külső részeiből érkező különböző testek pályáinak orientációjával kapcsolatban. Ezek szerint ezek arra utalhatnak, hogy egy másik, lényegesen nagyobb és masszívabb test gravitációs hatást gyakorolt ​​ezekre a tárgyakra.

Egy lehetséges kilencedik bolygó létezésének megerősítése azonban rendkívül nehéz lenne a Naptól való óriási távolság miatt. Egyes feltételezések szerint egy ilyen bolygó a Föld tömegénél öt-tízszer nagyobb tömegű jégóriás paramétereivel rendelkezhet, és gázból állhat – méretének, színének és tömegének tehát az Uránuszra vagy a Neptunuszra kellene hasonlítania.

Ezzel összefüggésben megjelentek olyan hipotézisek is, amelyek szerint a Naprendszer peremén üstökösök és aszteroidák között egy fekete lyuk rejtőzhet. Ha ez igaz lenne, létezésének bizonyítása gyakorlatilag lehetetlen lenne, mert nagyon kicsi lenne – a Föld tömegének öt-tízszeresének megfelelő tömeget el lehetne rejteni egy grépfrút méretű fekete lyukban.

TASR/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program