Egy elsőre gusztustalannak tűnő megoldás életeket menthetett volna tűz esetén - ez a WC-n keresztül való lélegzés (FOTÓ)

  • Bulvár
camera

1

Egy elsőre gusztustalannak tűnő megoldás életeket menthetett volna tűz esetén - ez a WC-n keresztül való lélegzés (FOTÓ)

-illusztráció- (Fotó: Pixabay) 

Megosztás

Bár undorítóan hangzik, de tűz esetén a WC-nek köszönhetően valóban túlélheti az ember a tüzet. A William O. Holmes által javasolt 1981-es szabadalom emberek életét menthette volna meg, de félreértések fogadták - írja az Obkec.

Az egész ötlet az, hogy ha a helyiség tele van mérgező gázokkal, az ember túlélheti, ha egy csövet átszúr a WC-csészében. Szagzáróként szolgál a fürdőszoba és a csövek között. Magában a csőben van levegő, ami egy füstös térben segíthet az ott tartózkodó személynek a mentőszolgálat megérkezéséig – írja az IFLScience portál.

Az érdekes ötlet a már említett feltalálótól származik, akit a sokemeletes szállodákban keletkezett hatalmas tüzek inspiráltak. Ezek tűzesetek halálos áldozatot követeltek a mérgező füst belélegzése miatt. Az emberek füstbelélegzésben és fulladásban halnak meg többnyire, kevesebben mint megégésben.

Oxigén nélkül az ember elájul, mielőtt elérné a kijáratot, vagy mielőtt megérkezne a segítség. Bár a csatornából érkező levegő eléggé szagos, de nem tartalmaz olyan halálos méreganyagokat, mint a tűz füstje. Az úgynevezett WC-légzőcső egy olyan cső volt, amely a WC-csészén keresztül a szifonig nyúlt. A másik végét a személy az orrára és a szájára helyezte, miután kiöntötte vagy kiszívta a felesleges vizet. Szénszűrőt építettek bele, ami képes volt eltüntetni a kellemetlen szagokat.

Holmes szerint a légzőcsőnek (búvárpipának) először le kellett volna öblítenie a WC-t, hogy eltávolítsa a csövekben lévő szennyvízgázokat. Bár valóban eredeti és praktikus ötlet volt, a találmánnyal szembeni előítéletek felülkerekedtek, és aztán nem is használták azt.

Obkec/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program