DALLASI VÉRENGZÉS: Öt rendőr meghalt, hat megsebesült, egy orvlövész halott, három rendőrkézen!

Megosztás

A rendőri erőszak és túlkapások elleni tüntetés alatt orvlövészek nyitottak tüzet rendőrökre az egyesült államokbeli Dallasban csütörtök este, öt rendőr meghalt, hat megsebesült.

Három feltételezett elkövetőt – két férfit és egy nőt – letartóztattak, a negyedik pedig, miután tárgyalásokba bocsátkozott a rendőrökkel, majd lőni kezdett rájuk, meghalt. Nem tudni, hogy utóbbi öngyilkos lett-e, vagy a rendőrök lövéseinek egyike okozta a halálát. David Brown dallasi rendőrfőnök péntek hajnalban arról tájékoztatott, hogy a rendőrség nem biztos abban sem: bujkálnak-e még további orvlövészek a városban.

Dallasban pénteken hajnalban még nem állt helyre a nyugalom. A Szövetségi Légügyi Hatóság átmeneti repülési korlátozása érvényben maradt, vagyis Dallas felett nem repülhetnek át utasszállító gépek. A város felett helikopterek cirkálnak, a belvárost lezárták, s Mike Rawlings polgármester arra kérte a lakókat, hogy pénteken maradjanak távol a belvárostól. Fokozottan ellenőrzik a Dallasból kivezető utakat is.

A káosz csütörtökön este, helyi idő szerint kilenc óra körül uralkodott el. Több ezernyi ember tüntetett békésen, amikor eldördültek az első lövések. Szemtanúk szerint – akik közül néhányan, lélekjelenlétüket megőrizve, mobiltelefonon rögzítették az eseményeket – legalább ötven-hatvan lövés dördült.

Brown rendőrfőnök az éjszaka folyamán többször is tartott sajtótájékoztatót, s egyik alkalommal elmondta, hogy álláspontja szerint a merényleteket előre megtervezték és egyeztették, erre utal, hogy három oldalról érkeztek a lövések, magasból adták le őket, s a támadóknak az volt a céljuk, hogy minél több rendőrt öljenek meg.

A rendőrökkel "tárgyaló" és lőtt sebeibe belehalt orvlövész azzal fenyegetődzött, hogy bombákat helyezett el a városban sok helyütt.

A támadók személyazonosságáról nem közöltek részleteket, csak annyit tudni, hogy a letartóztatottak egyike fekete bőrű férfi.

Maga a tüntetés békés volt, az emberek azért vonultak az utcára, hogy tiltakozzanak az elmúlt napokban elkövetett rendőri túlkapások ellen. Kedden ugyanis Louisiana fővárosában, Baton Rouge-ban két rendőr intézkedés közben lefogott és agyonlőtt egy férfit, csütörtökön reggel pedig Minnesota államban, a St. Paul melletti Falcon Heightsben egy forgalmi ellenőrzést végző rendőr lőtte le a jogosítványát kereső autóst, aki belehalt a sebesüléseibe. Mindkét esetben a rendőrök fehérek, az áldozatok afroamerikaiak voltak.

Gregg Abbott texasi kormányzó bejelentette: kapcsolatban állnak a Fehér Házzal és az illetékes szövetségi hatóságokkal, amelyek minden segítséget megígértek a nyomozáshoz és a támadások hátterének felderítéséhez. A dallasi rendőrség megkezdte a parkolóház módszeres átvizsgálását, megállapítandó, hogy valós volt-e az orvlövész fenyegetése, miszerint bombákat helyezett el ott is.

Csütörtökön más amerikai nagyvárosokban is tüntettek a túlkapások ellen. Így például St. Paulban, Chicagóban, New Yorkban, Washingtonban, Baton Rouge-ban, Portlandben. New Yorkban vagy tucatnyi tüntetőt erőszakoskodás miatt letartóztattak, Portlandben egy fegyvert viselő és saját bevallása szerint lövöldözésre készülő férfit tartóztattak le. Washingtonban a Fehér Ház előtt gyülekező tüntetők átvonultak a Capitoliumhoz, be is akartak hatolni a törvényhozás épületébe, de a rendőrség megakadályozta az akciót.

A NATO-csúcsértekezleten Varsóban tartózkodó Barack Obama elnököt Josh Earnest, a Fehér Ház szóvivője tájékoztatta a Dallasban történtekről. Obama, mielőtt elutazott volna – a minnesotai incidens után -, közleményben fejezte ki aggodalmát, hangsúlyozva, hogy "minden amerikainak van oka aggódni, mert ezek az incidensek nem elszigeteltek, hanem szimptómái a bűnügyi igazságszolgáltatásban jelen lévő megkülönböztetésnek és tágabb értelemben a faji egyenlőtlenségeknek. Az elnök Varsóba utazván az elnöki gépen, majd a lengyel fővárosban tartott sajtótájékoztatóján is kitért a rendőri túlkapások problémájára. Hangsúlyozta, hogy ez nem a fekete vagy az ázsiai amerikaiak, hanem valamennyi amerikai problémája, és ismételten sürgette az igazságszolgáltatás reformját.

mti/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program