Az állam és az önkormányzatok elszakadtak a realitástól – alkalmazottaik fizetése gyorsabban növekszik, mint a cégeké

camera

1

Az állam és az önkormányzatok elszakadtak a realitástól – alkalmazottaik fizetése gyorsabban növekszik, mint a cégeké

Fotó: TASR 

Megosztás

Míg 2012-ben a vállalatokban az átlagfizetés megegyezett az állami és közszférával, addig mára ez a különbség több mint 200 euróra nőtt a magánszektor hátrányára – írja az Aktuality.

Az állami és közszférában a fizetések egyre gyorsabban nőnek, mint a magánszektorban, sőt a kettő közti különbség egyre csak nőtt az elmúlt években. Ez a fejlődés azt mutatja, hogy az állam gazdálkodása mennyire elszakadt a gazdasági valóságtól. Míg 2012-ben a vállalatokban az átlagfizetés megegyezett az állami és közszférával, addig mára több mint 200 euróra nőtt a kettő közti különbség a magánszektor hátrányára, miközben az állam épp ezt finanszírozza.

Michal Lehuta, a VÚB Bank elemzője szerint a közszférában a bérek korábban gyorsabban nőttek, mint a magánszektorban. Noha tavaly ez már nem volt érvényes, mivel az állam csak idén tükrözte a magas inflációt a dolgozói bérek valorizációjában. Lehuta szerint ez azért van, mert az állam úgymond csak az asztal mögül tudja meghatározni alkalmazottai bérét, számos funkcióban pedig aránytalanul alacsony béreket kínált és jelenleg is kínál.

Az elemző hozzáteszi: a magánszektor jelenleg nem kínál ilyen magas bérnövekedést, már csak azért sem, mert gyorsabban nő a jövedelmezősége. Jelenleg a tortából nagyobb szelet jut a cégeknek, mint az alkalmazottaknak. Az elmúlt években viszont pont az ellenkezője volt a jellemző – a bérek gyorsabban nőttek, mint a munkatermelékenység.

Miriam Filová, a Szlovákiai Munkáltatói Szervezetek Szövetségének (AZZZ) munkatársa közölte: feltételezéseik szerint ez a növekedés például a munkaerőhiánynak tudható be, amikor az állam magasabb bérekkel próbált képzettebb munkaerőt vonzani, és felkelteni az érdeklődést ezekben az ágazatokban. A másik tényező a kollektív tárgyalás lehet, amely során az állami alkalmazottakra olyan kollektív szerződések vonatkoznak, amelyek bizonyos időközönként béremelést garantálnak. Hozzáteszi továbbá, hogy egyebek mellett a közszféra sokkal nagyobb előnyben van, ugyanis olyan nyilvános forrásokból finanszírozzák, mint az adó vagy az egyes járulékok, ez pedig a magánvállalatokhoz képest bizonyos pénzügyi stabilitást garantál.


(Aktuality)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program