Nem létezik olyan sajtóhír, amit köpködési inger nélkül képesek fogyasztani a zombik

camera

1

Nem létezik olyan sajtóhír, amit köpködési inger nélkül képesek fogyasztani a zombik

Fotó: Adobe Stock 

Megosztás

Ez itt a Paraméter napi hírösszefoglalója, a LÉNYEG. A nap legfontosabb eseményeit szemlézzük, így garantáltan nem marad le semmiről.

A mai LÉNYEG meghallgatható itt:

Podcastjaink elérhetők az Apple Podcasts és a Google Podcasts alkalmazásban, valamint a Spotify-on is!


II. Erzsébet királynő halála miatt pénteken félárbócra eresztik a a szlovák elnöki palota előtti zászlókat. Martin Strižinec, Zuzana Čaputová szóvivője szerint így kívánja kinyilvánítani az állam első embere tiszteletét és szolidaritását az az Egyesült Királyság polgárai és a Brit Nemzetközösség előtt. Nyilván tömegével lesznek, akik ezt a gesztust civilizáltnak, egyszersmind természetesnek tekintik, de akadnak majd sokan, akik szerint a legkisebb gondjuk is nagyobb II. Erzsébet királynő gyászolásánál. Hát akkor ne gyászoljanak! De ne is köpködjenek…!

Hogy Richard Sulík nem is miniszter, mert lemondott?

Egyébként sajnos nem létezik olyan sajtóhír, amit köpködési inger nélkül képes fogyasztani a népesség mindenkori stupid hányada. Itt van például az az infó, hogy mától Szlovákiai vezető országgá vált Európában a nukleáris eredetű villanyáram előállítását tekintve. Mi jön le ebből a zombiknak? Akkor “mír“ kerül majd minekünk 200 százalékkal többe a villanyáram…? „Mer eladjuk a Nyugatnak, Ukrajnának meg Bidennek“ – „vélekednek” az agymosottak… Miközben soha, senkinek nem állították, hogy minekünk 200 százalékkal többe kerül majd jövőre a villanyáram! Mi több, mindennek az ellenkezőjét közölte Richard Sulík gazdasági miniszter. Konkrétan annyit mondott, hogy pénteken hajnalban elkezdődött a nukleáris fűtőelemek szállítása az új mohi reaktorba. A tervek szerint az elkövetkező 108 óra alatt összesen 349 fűtőelemet helyeznek oda, ahová kell, majd következik a nyomáspróba, és megközelítőleg egy hónap múlva bekövetkezhet az első nukleáris reakció.

„Az erőmű új évtől kapcsol teljes fokozatra, és az összes energia a háztartásokba vándorol (a mai áron). Minden, ahogy annak lennie kell” – írta a Facebookon Sulík.

Emlékeztetett arra is, hogy Szlovákia a villamosenergia-termelésében az atomenergia 52 százalékos részarányról 65 százalékra emelkedik. A mohi atomerőmű harmadik blokkjának beindítása volt a feltétele annak, hogy a kormány és a Szlovák Villamosművek között létrejöjjön a megállapodás, amely a háztartások áramellátásáról szól 2023-re és 2024-re vonatkozóan a jelenlegi árakon.

Hogy Richard Sulík nem is miniszter, mert lemondott? De bizony miniszter, kedveseim. Egészen addig az, ameddig az államfő el nem fogadja a lemondását és ki nem nevezi utódját! Szóval mindenki nyugodjon le és azon is ostobaság agyalni, hogy kitől, mit kapott az újságíró az infókért…

"Ne felejtsük, hogy hová fajulhat a gyűlölködés"

Megszólalt máma a még igenis szintén hivatalban levő külügyminiszter Ivan Korčok is. Arról beszélt, hogy a zsidóellenes törvényeket 1941 szeptemberében fogadták el a fasiszta szlovák állam parlamentjében. Hat hónappal később, 1942 márciusában megkezdődött a szlovákiai zsidóság haláltáborokba való deportálása. A koncentrációs táborokban több mint 70 000 szlovákiai zsidó vesztette életét.

"Ne felejtsük, hogy hová fajulhat a gyűlölködés" – üzente Korčok. Az a Korčok, akit bizonyos „szlovmagy versenyistállókban“ gyűlölni illik. Mert azt terjeszti róla egy „liberálfóbiás” idomított politikai majom, hogy magyarfóbiája van… Többek között azért, mert tavaly decemberben rá mert kérdezni magyar kollégájánál a magyar állam szlovákiai termőföld- és ingatlanvásárlásaira, valamint a magyar állam által Szlovákiában nyújtott vállalkozói és kulturális támogatásokra… Ja, és attól is begőzöltek egyesek, hogy Szlovákia budapesti nagykövete számos európai külügyérrel együtt szóba állt annak idején a magyarországi ellenzék miniszterelnök-jelöltjével…

Ki érti ezt…? Vagyis ki nem érti ezt…?

A szlovákiai magyar politikát megosztotta a külügyminiszteri illetve a gazadsági miniszteri posztra jelöltek neve

Egyébként hivatalosan nem nyilatkozik senki a kormányból arról, hogy kik is ülhetnek be az SaS lemondott miniszterei helyébe. Eduard Heger miniszterelnök előbb Zuzana Čaputovát akarja tájékoztatni, és csak azután tájékoztat, hogy a köztársasági elnök is elfogadta jelölteket. Az új miniszterek kinevezésére legkorábban jövő hét elején kerülhet sor. A szlovákiai magyar politikát azonban pillanatok alatt megosztotta a külügyminiszteri illetve a gazadsági miniszteri posztra felmerült két jelölt neve.

A sajtó a napokban négy nevet szellőztetett meg, akik elfoglalhatják a megüresedő miniszteri posztokat. A külügyminiszter Rastislav Káčer volt magyarországi és washingtoni nagykövet lehet, a gazdasági miniszteri posztot Karel Hirman energetikai szakértő, az oktatási miniszteri posztot Daniel Bútora az igazságügyi miniszterit pedig Ľudovít Bradáč.

Káčer és Hirman ismertebb a szlovákiai szlovák és magyar közéletben egyaránt. Rastislav Káčer tapasztalt diplomata, volt washingtoni és budapesti nagykövet is, a Globsec alapítója, jelenleg a prágai szlovák nagykövet. Karel Hirman energetikai szakember, aki gyakran nyilatkozik az ország energetikai problémáiról, a legutóbbi hónapokban természetesen az orosz földgázszállítás leállításáról is. A saját területükön mindkettőt hozzáértő szakembernek tartják. Ennek ellenére egyes szlovmagy politikusok szinte epeömlést kaptak a miniszteri kinevezésük terve hallatán. Mert Káčer és Hirman is kendőzetlenül minősítették annak idején a magyarországi politikai viszonyokat…

Hagyjuk magunkat meglepni? Vagyis isten ments…?

Nehogy majd ezt tehetetlenségünket is Európa nyakába varrjuk…

Ennyit a fals szimbólumokról, illetve az álproblémákkal agyontraktált hátsó udvari módiról. Az igazi problémák viszont egészen máshol teremnek. Konkrétan például abban, hogy az előttünk álló tél esetleg valamivel hidegebb és sötétebb lehet, mint ahogy megszoktuk. A kibontakozóban levő energiaválság miatt. Amely a koronavírusos leállásokkal kezdődött, majd Putyin ukrajnai agressziójával, valamint a gázellátás korlátozásával, illetve leállításával fokozódott. Ezért hát, amint beindul a fűtésszezon, az európai országokban hamarosan lejjebb tekerik fűtést és kevesebbet fognak világítani. A megtakarítások érintik a háztartásokat és a cégeket, ám a középületek sem maradhatnak ki ebből.

A szlovák kormány sajnos még nem nyújtott be semmilyen tervet ilyen intézkedésekről. Holott Szlovákiában 15 ezer középület található, ezek háromnegyede 30 évesnél öregebb és a legtöbbjük esetében nem fordítottak pénzt arra, hogy megfelelő legyen az energiahatékonyságuk.

Ráadásul a háztartásokkal ellentétben a közszférában nem szabályozott árat kell fizetni. Egy alacsony energiafelhasználású szabványos passzívház 22 fokra fűtve körülbelül egyötödét fogyasztja annak, amit egy 18 fokra fűtött szigeteletlen épület.

Az önkormányzatok és az állami intézmények energiaszámlái már most is meredeken emelkednek.

Szerdán aztán mintha elkezdődött volna valami, a környezetvédelmi miniszter jelezett némi intézkedéseket, a kormány viszont egyetértett abban, hogy „az anyagot” még véglegesíteni kell. Állítólag megvárják az európai energiaminiszterek prágai tanácskozásának eredményét is.

Aha, csak nehogy majd ezt tehetetlenségünket is Európa nyakába varrjuk, ahogy az Közép-Kelet-Európában szokás…

Barak László

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program